|
VIII Konferencja Informatyki Stosowanej Krzysztof Bederski, Grzegorz Olszanowski Telewizja wysokiej rozdzielczości HDTV
Streszczenie:
Światowy rynek telewizyjny bardzo szybko podąża w kierunku telewizji
wysokiej rozdzielczości HDTV. Ta nowa technologia przynosi istotną poprawę
jakości obrazu i wierności odwzorowania kolorów. W porównaniu do tradycyjnej telewizji analogowej uzyskujemy około pięć razy wyższą rozdzielczość całego obrazu i dwa razy wyższa jego rozdzielczość liniową. Obraz jest wyświetlany w szerokim formacie
16 : 9, a dzięki zastosowaniu sześciokanałowego systemu dźwięku, nazywanego Dolby Digital 5.1 Sound, jakość dźwięku jest bardzo wysoka. Niniejszy artykuł przedstawia
krótki opis nowej technologii HDTV.
|
Jakub Adam Bigora, Karol Kuczyński Możliwości alternatywnego
oprogramowania routerów bezprzewodowych
Streszczenie:
Temat routerów bezprzewodowych opartych na systemie Linux jest ciekawy nie tylko ze względu na wydajność i możliwości konfiguracji takich urządzeń. Większość z nich możemy modyfikować dodając potrzebne nam interfejsy i urządzenia, pisząc własne skrypty i programy. Możliwości, jakie dają nam małe te urządzenia są fascynujące. W pracy przedstawiony zostanie zarys najpopularniejszych systemów alternatywnych, historia oraz przykłady zastosowań zmodyfikowanego routera Linksys WRT54GL, pracującego pod kontrolą systemu OpenWRT.
|
Adam Ćwikła, Michał Jurek Zastosowanie bezdotykowych technik
pomiarowych w analizie drgań
Streszczenie:
Artykuł opisuje zastosowanie bezdotykowych układów pomiarowych. na przykładzie pomiaru drgań. Porównano klasyczne techniki pomiarowe oparte na czujnikach drgań z możliwościami laserowych wibrometrów skanujących. Opisano też przykłady analizy drgań belki jednostronnie utwierdzonej oraz płyty kołowej wzbudzonych do drgań układami piezoceramicznymi. Wynikiem przeprowadzanych analiz są wizualizacje postaci drgań, czasowe przebiegi prędkości drgań oraz otrzymane w wyniku przeprowadzenie analizy Fouriera (FFT) częstotliwości drgań.
|
Aleksandra Kłak Nowa generacja platform aukcyjnych
Streszczenie:
Serwisy aukcyjne, gdzie za przysłowiowe grosze można nabyć dany
produkt to stosunkowo młode przedsięwzięcie występujące w polskim Internecie. Należy
kupić ”walutę” danego portalu, wybrać dany produkt, wziąć udział w licytacji
i... liczyć na szczęście.
|
Bartłomiej Bielecki Fizyka samochodów wyścigowych
Streszczenie:
Ogladajac transmisje telewizyjne z wyscigów samochodowych wielokrotnie
spotykamy sie z terminami konfiguracji i ustawien samochodów wyscigowych
w kontekscie miejsca rozgrywania zawodów, pogody i umiejetnosci kierowców.
Niniejsza praca ma za zadanie przybliżyć ten złożony problem poprzez omówienie najważniejszych zagadnień z dziedziny budowy i ostawień samochodów wyścigowych oraz ich ewentualnego wpływu na wyniki osiągane przez kierowców.
|
Krzysztof Chrzan Usuwanie zakłóceń szumowych z plików dźwiękowych
Streszczenie:
Niniejszy artykuł przedstawia zagadnienia z zakresu analizy spektralnej oraz wykorzystanie algorytmu FFT w eliminacji szumów dźwiękowych metodą odejmowania widmowego. Po wyjaśnieniu istotnych pojęć przedstawiono otrzymane
wyniki badań i omówiono skuteczność zastosowanej techniki.
|
Mateusz Kapka Zastosowanie technologii XNA do renderowania map cyfrowych
Streszczenie:
Niniejsza praca porusza zagadnienie efektywnego i wydajnego renderowania map cyfrowych. W celu rozwiązania tego problemu napisałem aplikację prezentującą dane przestrzenne. Aby uzyskać dużą wydajność mapa rednerowana jest przy użyciu technologii XNA.. Kolejnym rozwiązaniem poprawiającym wydajność jest buforowanie danych. Ostatnim mechanizmem użytym prze mnie jest asynchroniczne pobieranie danych dla każdej z warstw.
|
Anna Korcz Komputerowe wspomaganie procesów wytwarzania CAM
Streszczenie:
W artykule omówione zostały wspomagane komputerowo procesy wytwarzania
CAM, ich funkcje, cechy oraz zastosowanie, a także ich integracja z systemami wspomagającymi projektowanie czyli CAD.
|
Rafał Krasa ”BROADCASTER” system wspomagający emisje
programu radiowego
Streszczenie:
Celem niniejszego opracowania jest charakterystyka systemu emisyjnego
Broadcaster - narzędzia ułatwiającego emisje programu radiowego. Jego główną
zaletą jest prostota i funkcjonalność. System zyskał przewagę w stosunku do innych produktów tego typu, dzięki pozbawieniu go nieprzydatnych funkcji i ograniczeniu jego możliwości jedynie do wykonywania działań zgodnych z zasadami poprawnej emisji. Jego przejrzysty interfejs został zaprojektowany tak, aby był intuicyjny dla użytkowników
związanych ze studiem emisyjnym i pozwala na szybkie zapoznanie się z systemem.
|
Andrzej Łodziński Interaktywne wspomaganie wyboru decyzji
w warunkach ryzyka
Streszczenie:
W pracy przedstawiono metodę interaktywnego wspomagania decydenta w podejmowaniu decyzji w warunkach ryzyka. Podejmowanie decyzji w warunkach ryzyka jest wtedy, gdy wynik podjętej decyzji nie jest jednoznaczny i zależy od stanu otoczenia. Proces decyzyjny modeluje się przy pomocy optymalizacji wielokryterialnej. Metody optymalizacji wielokryterialnej nie dają jednego rozwiązania, ale cały zbiór rozwiązań. Metoda wyboru decyzji polega na interaktywnym prowadzeniu procesu podejmowania decyzji. Wybór decyzji dokonuje się przez rozwiązywanie problemu z parametrami sterującymi, które określają aspiracje decydenta i ocenie otrzymywanych rozwiązań. Decydent zadaje parametr, dla którego wyznaczane jest rozwiązanie. Następnie ocenia otrzymane rozwiązanie akceptując je lub odrzucając. W drugim przypadku decydent podaje nową wartość parametru i problem jest rozwiązywany ponownie dla nowego parametru.
|
Sławomir Małysz, Marcin Smolira Akwizycja i obróbka danych pomiarowych spektrometru TOF-MS
Streszczenie:
Niezbędnym elementem każdego nowoczesnego urządzenia badawczego jest komputer ułatwiający zbieranie i obróbkę uzyskiwanych danych eksperymentalnych. Przedmiotem prezentowanego artykułu jest aplikacja wspomagająca przechwytywanie i przetwarzanie danych otrzymywanych w wyniku pomiaru mas badanych molekuł, przez Spektrometr RTOF MS.
|
Sławomir Miedziarek, Szymon Biernat Wykorzystanie HTML
i PHP na przykładzie budowy strony internetowej dla kierunku Mechanika i Budowa Maszyn PWSZ Leszno
Streszczenie:
Artykuł zawiera informacje na temat praktycznego wykorzystania najpopularniejszych języków programowania stron WWW w oparciu o budowę witryny internetowej kierunku Mechanika i Budowa Maszyn. Przykłady zastosowania języka PHP umożliwiającego tworzenie dynamicznych stron oraz interakcję z użytkownikiem. Możliwość budowy paneli administracyjnych, serwerów dydaktycznych, for internetowych, a także innych obiektów w oparciu o ten skryptowy język programowania kształtuje z witryny bardziej funkcjonalne narzędzie o szerokich zastosowaniach.
|
Kamil Myśliwiec Wykorzystanie protokołu XMPP w systemach
rozproszonych, na przykładzie użycia w systemie LonWorks
Streszczenie:
W artykule, przedstawiona jest koncepcja budowy rozproszonej sieci komunikacyjnej dla urządzeń ogólnego użytku. Sieć jako warstwę transportową wykorzystuje protokół natychmiastowej wymiany komunikacji – XMPP – otwarty standard, który bazuje na języku XML. Przedstawione jest również porównanie protokołu XMPP i protokołu Gadu-Gadu z perspektywy budowy rozproszonych systemów informatycznych wykorzystujących przekazywanie komunikatów.
|
Adam Nóżka, Karolina Babiarz Elektronicznie wspomagana dokumentacja
konserwatorska
Streszczenie:
Artykuł prezentuje przegląd nowoczesnych technik i technologii komputerowych znajdujących zastosowanie w konserwacji dzieł sztuki. Omówiony został w nim szereg programów pozwalających na bezpieczniejsze archiwizowanie danych, ale
także na tworzenie dokładniejszych i czytelniejszych dokumentacji konserwatorskich.
|
Krzysztof Paprocki, Zdzisław Łojewski Ewolucja e-learningu w świetle badań prowadzonych wśród grup studenckich
Streszczenie:
W pracy zajmujemy się problemem zastosowań technologii komputerowych
w nauczaniu. Pokazano, że w ostatnich latach zmodyfikowano podejście do technologii komputerowych w nauczaniu oraz tak zwanego e-learningu. Podane informacje bazują na wieloletnich doświadczeniach autorów w dziedzinie zastosowań komputerów w nauczaniu.
|
Wykorzystanie programu STATISTICA w badaniu marketingowym Anna Siczek
Streszczenie:
W artykule opisano zagadnienia związane z procedurą przeprowadzania
badań marketingowych, w tym głównie problematykę gromadzenia i analizowania
danych. W sposób szczególny położono nacisk na możliwości, jakie daje we wspomnianych badaniach, program STATISTICA oraz opisano zasady jego współpracy z pakietem Microsoft Office.
|
Daniel Skowroński, Zdzisław Łojewski Zarządzanie niejednorodnymi,
rozproszonymi zasobami informacji
Streszczenie:
Praca dotyczy zarządzania informacją w przypadku jej niejednorodności
i rozproszenia. Pokazano, że technologie oparte na tak zwanych hurtowniach danych, przy wykorzystaniu narzędzi zlokalizowanych w systemie SQL Server 2008, pozwalają
dość łatwo ujednolicić heterogeniczne dane pobrane z wielu rożnych źródeł.
|
Grzegorz Wiśniewski, Rafał Ogrodowczyk Obliczenia rozproszone z wykorzystaniem MPI.NET
Streszczenie:
W artykule przedstawiono wykorzystanie standardu MPI.NET w obliczeniach rozproszonych. W dobie wielordzeniowych procesorów, będących na wyposażeniu komputerów osobistych, problemem stało się wykorzystanie ich mocy obliczeniowej przez algorytmy sekwencyjne. MPI.NET może stanowić sposób jego rozwiązania, tym bardziej że jest dedykowany dla najpopularniejszego wśród przeciętnych użytkowników systemu operacyjnego Microsoft Windows. W pracy zamieszczono wyniki eksperymentów numerycznych dla rozproszonych algorytmów wyznaczania licz doskonałych oraz rozwiązania problemu n-królowych.
|
Pozycjonowanie i optymalizacja stron WWW Dariusz Wróblewski, Krzysztof Bederski
Streszczenie:
Celem publikacji jest przestawienie podstawowych czynników, mających
wpływ na pozycję strony w wynikach wyszukiwania. W pracy zostały omówione
komponenty tekstowe, odnośniki i popularności, których odpowiednia optymalizacja jest niezbędna do osiągnięcia wysokiej pozycji strony na liście rankingowej wyszukiwarek.
|
Łukasz Wróblewski, Rafał Ogrodowczyk ASP.NET - interaktywny moduł Centrum Obliczeniowego
Streszczenie:
Celem niniejszego opracowania było stworzenie interaktywnego modułu
Centrum Obliczeniowego PWSZ w Chełmie. Zadaniem tegoż modułu ma być
łatwość konfiguracji klastra obliczeniowego, uruchamiania obliczeń oraz agregacji wyników.
Przedstawiono dodatkowo implementację problemu w ASP.NET, C# oraz
sposób działania aplikacji.
|
Bogumił Zarzycki, Mariusz Holuk Pomiar i przetwarzanie temperatury
z wykorzystaniem mikrokontrolera ATmega16
Streszczenie:
Artykuł ma na celu przybliżenie problematyki związanej z pomiarem
wielkości analogowych (na przykładzie procesu pomiaru temperatury) oraz programowej
implementacji zaprojektowanego algorytmu z wykorzystaniem mikrokontrolera AVR (ATmega16). Proponowany układ przetwarzania może pracować niezależnie, natomiast
funkcje wizualizacji przebiegu temperatury oraz obróbki danych pomiarowych
zapewnione są przy pomocy dodatkowego oprogramowania zainstalowanego na komputerze klasy PC.
|
Katarzyna Ziętek-Kwaśniewska Symulacje Monte Carlo jako metoda
wyceny opcji
Streszczenie:
W ostatnim czasie, wśród praktyków rynków finansowych dużą popularność
zdobyła sobie nowa interdyscyplinarna dziedzina, określana jako computational
finance (finanse obliczeniowe). Jedno z kluczowych zagadnień, na których skupia się to ”hybrydowe” ujecie, stanowi wycena instrumentów pochodnych, w tym, w szczególności, opcji.
Celem artykułu jest zaprezentowanie podejścia Monte Carlo, którego stosowanie w praktyce jest nierozerwalnie związane z wykorzystaniem komputerów. Artykuł rozpoczyna krótki przegląd dotyczący metod Monte Carlo, po którym dokonano ich zastosowania do wyceny opcji na akcje spółki niewypłacającej dywidendy. Następnie omówionych zostało kilka przykładów wykorzystania techniki Monte Carlo do wyceny opcji innych niż europejskie.
|
|