|
I Konferencja Entuzjastów Informatyki Krzysztof Bederski Tajemnice autofokusa
Streszczenie:
Aparaty fotograficzne wysokiej jakości są wyposażone w system automatycznego nastawiania ostrości. Najkrócej ideę działania AF można przedstawić następująco. Promienie światła przechodzące przez obiektyw są skierowane na światłoczuły układ CCD. Na podstawie sygnału odczytanego z tych elementów, układ elektroniczny „wie” o ile należy przesunąć obiektyw, aby prawidłowo została ustawiona ostrość. W prezentowanej pracy został przedstawiony system autofokusa w kilku aparatach Nikona, Canona i Minolty.
|
Katarzyna Bobkiewicz Geneza i rozwój Internetu
Streszczenie:
Najprawdopodobniej jednym z pierwszych wydarzeń, jakie miało wpływ na powstanie internetu było wystrzelenie przez ZSRR w 1957 r. Sputnika, pierwszego sztucznego satelity Ziemi. Świat znajdował się wtedy w okowach tzw. zimnej wojny i ten fakt spowodował więc niemałe zamieszanie w Departamencie Obrony USA. Dlatego też powołano agencje ARPA (Advanced Research Projects Agency), której działania miały zapewnić USA przodującą pozycje w zastosowaniach militarnych nauki i techniki. Instytucja ta miała bardzo szeroki zakres działalności. Departament obrony był wówczas największym użytkownikiem komputerów w USA, więc w nadchodzących latach w polu zainteresowania ARPA znalazły się różne dziedziny informatyki, w tym również sieci komputerowe.
|
Krzysztof Brzeski Mirosław Zadrożny Czynniki stymulujące rozwój uczelnianych sieci komputerowych
Streszczenie:
Niniejszy artykuł przedstawia wpływ czynników wynikających z realizacji zadań procesu dydaktycznego na kształtowanie parametrów uczelnianych sieci komputerowych. Dokonano systematyki czynników i próby nadania im wag, celem określania priorytetów i kierunków rozwoju infrastruktury sieciowej.
|
Elżbieta Dłubis Praktyczne informacje o sieciach neuronowych
Streszczenie:
Myślą przewodnią tego opracowania było przedstawienie pewnej całościowej, choć skrótowej problematyki sieci neuronowych. Pod wieloma względami atrakcyjne narzędzie informatyczne stanowi wygodną propozycję wieloprocesowego systemu o bardzo wielu elementach przetwarzających równolegle dostarczone informacje. Należy również zauważyć, że sieci neuronowe są zdolne do samo programowania się w wyniku procesu uczenia, a także wykazują pewne podobieństwo do cech ludzkiego mózgu wyraźnie odmienne od cech klasycznych komputerów. Wszystkie te atrybuty, powodują że lista zastosowań sieci neuronowych jest już długa i będzie w najbliższym czasie dalej wydłużana
|
Paweł Dziennik Metodyka projektowania witryn oraz serwisów internetowych
Streszczenie:
Artykuł porusza problematykę poprawnego tworzenia profesjonalnych serwisów internetowych. W publikacji zostały poruszone takie zagadnienia jak definiowanie celów witryny internetowej, określenie jej funkcji, dobranie właściwych treści merytorycznych oraz problem projektowania wyglądu graficznego oraz systemu nawigacji.
|
Grzegorz Futa Technologie mobilne
Streszczenie:
Publikacja ta ma na celu przybliżenie pojęcia technologii mobilnych, ze szczególnym uwzględnieniem cyfrowych sieci komórkowych.
|
Jakub Grygiel Fenomen Wolnego Oprogramowania
Streszczenie:
Definicja oraz główne cechy Wolnego Oprogramowania. Historia rozwoju Wolnego Oprogramowania. Najczęściej wykorzystywane rodzaje licencji. Przykłady zastosowań programów typu Open Source w biznesie. Wolne Oprogramowanie jako alternatywa dla zamkniętego oprogramowania.
|
Dariusz Jurojć Rola komputera w procesie harmonogramowania egzaminów
Streszczenie:
Referat przedstawia problem harmonogramowania, opis przykładowej instytucji korzystającej z harmonogramów egzaminów oraz wstępny projekt aplikacji, której zadaniem będzie automatyczne generowanie harmonogramów egzaminów.
|
Karol Józefowicz Nowoczesna koncepcja aktywnej nauki w edukacji zawodowej na przykładzie zestawu dydaktycznego FUTURION
Streszczenie:
W artykule zaprezentowano nowoczesną koncepcje aktywnej nauki w edukacji zawodowej na przykładzie zestawu FUTURION, która jest realizowana w procesie dydaktycznym w Instytucie Politechnicznym Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Lesznie. Omówiono budowę oraz zasadę działania poszczególnych elementów wchodzących w skład zestawu dydaktycznego FUTURION. Przedstawiono możliwe sposoby zdobywania wiedzy praktycznej w warunkach laboratoryjnych a także korzyści jakie dają technologie informatyczne w szkolnictwie zawodowym. W niniejszej publikacji zamieszczono wykaz ćwiczeń laboratoryjnych realizowanych za pomocą tego systemu dydaktycznego.
|
Karol Józefowicz Pakiet matlab – odpowiednie narzędzie w nowoczesnym laboratorium
Streszczenie:
W artykule zaprezentowano nowoczesne narzędzie jakim jest pakiet obliczeniowy MATLAB, za pomocą którego realizowane są zajęcia laboratoryjne w procesie dydaktycznym w Instytucie Politechnicznym Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Lesznie. Omówiono ogólną charakterystykę pakietu. Przedstawiono także dlaczego warto korzystać z MATLAB-a w procesie dydaktycznym. W niniejszej publikacji zamieszczono skrócony wykaz bibliotek dodatkowych pakietu oraz scharakteryzowano nakładkę SIMULINK.
|
Michał Klemczak Projekt systemu monitoringu obiektu chronionego za pomocą kamer
z wykorzystaniem internetowej transmisji danych
Streszczenie:
Referat przedstawia założenia dla systemu monitoringu wizyjnego miasta, uwzględniające wykorzystanie sieci Internet jako medium transmisji danych. Projekt zakłada również stworzenie aplikacji przeznaczonej do obsługi tego systemu.
|
Patrycjusz Konkol Bartłomiej Przybylski Prezentacje multimedialne i grafika komputerowa na potrzeby małego podmiotu gospodarczego
Streszczenie:
Tematem pracy jest przybliżenie możliwości i sposobów uzyskiwania produktów multimedialnych na potrzeby małych podmiotów gospodarczych. W pracy przedstawiono anlizę potrzeb małych firm pod kątem prezentacji grafiki komputerowej. Przedstawiono elementy i metody komponowania scen oraz metody modyfikowania obiektów graficznych. Analizowano wpływ materiałów, światła, kamer, efektów atmosferycznych i animacji na końcowy efekt modelowanej sceny.
|
Rafał Matuszak Marcin Wichary System Informacyjny wspomagający funkcjonowanie uczelni
Streszczenie:
W artykule przedstawiona została wizja oraz podstawowe założenia systemu informatycznego wspierającego pracę w nietypowej organizacji z punktu widzenia zarządzania, jaką jest wydział dowolnej uczelni. Projekt został opracowany w oparciu o problematykę zarządzania Wydziałem Informatyki Politechniki Szczecińskiej, jednakże autorzy szczególną uwagę poświęcili możliwościom wykorzystania systemu na innych uczelniach.
|
Sławomir Miedziarek Praktyczne zastosowanie technologii informatycznej wspomagającej zarządzanie Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Lesznie
Streszczenie:
W artykule przedstawiono metody doboru narzędzi informatycznych służących do zarządzania Uczelnią na poszczególnych etapach rozwoju Uczelni oraz pokazano jak zastosowane narzędzia umożliwiają sprawne zarządzanie różnorodną strukturą Uczelni. Artykuł odpowiada również na pyta-nie jakie czynniki miały wpływ na dobór przedstawionych w artykule narzędzi informatycznych.
|
Sławomir Miedziarek Informatyczny system wspomagający pracę Działu Nauczania PWSZ w Lesznie
Streszczenie:
W artykule przedstawiono system informatyczny Sokrates służący do zarządzania uczelnią oraz pokazano jak zastosowane narzędzie informatyczne umożliwiają sprawne zarządzanie różnorodną strukturą uczelni. Artykuł odpowiada również na pytanie jak wprowadzenie nowoczesnych narzędzi informatycznych pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze, a także polepszyć jakość obsługi studenta
|
Karina Murawko Michał Wiśniewski Dwufazowy system monitorowania obiektów
Streszczenie:
W artykule przedstawiono opis dwufazowego systemu monitorowania podejrzanie zachowujących się osób, opartego o techniki biometryczne i przetwarzanie obrazów.
|
Jacek Przybylak Koncepcja zintegrowanego systemu ewidencjonowania i monitorowania szkolenia w punktach konsultacyjnych
Streszczenie:
Istniejące systemy ewidencjonowania i monitorowania szkolenia w filiach i punktach konsultacyjnych nie są doskonałe. Ich ułomność polega na małej elastyczności dostosowywania się do zmieniających oczekiwań i zadań. Zmiana warunków zewnętrznych nie jest do przewidzenia podczas projektowania systemów. Jedynym przewidywalnym elementem jest to, że systemy te będą prędzej czy później musiały być dostosowywane do zmieniających się warunków organizacyjnych.
|
Robert Wojtaś Grzegorz Śliwiński Integracja usług w systemie wirtualnym
Streszczenie:
Systemy wirtualne pozwalają na organizacje dostępu do usług przez użytkowników w sposób jednolity niezależnie od miejsca pracy, gwarantując użytkownikom możliwość pracy w ich prywatnym środowisku. Jednak budowa takich rozwiązań jest utrudniona ze względu na konieczność integracji różnorodnych systemów i usług oraz sprawienie, aby chciały one współpracować.
|
Bartosz Wucke Rola „Wolnego Oprogramowania” w edukacji
Streszczenie:
Ta praca ma za zadanie poinformować czytelnika o tym, czym jest Wolne Oprogramowanie, prezentuje ona też kilka jego zastosowań w edukacji. Ponadto przedstawiony jest obecny stan i plany rozwoju oraz użyteczność wolnych aplikacji, które można zastosować w edukacji. Podano też powody, dla których należy zachęcać studentów do rozwoju Wolnego Oprogramowania.
|
|