|
III Konferencja Entuzjastów Informatyki Krzysztof Bederski DYSKI OPTYCZNE NOWEJ GENERACJI BLUE-RAY DISC
Streszczenie:
Technologia Blue-ray Disc jest następną generacją dysków optycznych stworzonych w wyniku współpracy następujących firm: Dell, Hitachi, HP, LG, Mitsubishi, Panasonic, Pioneer, Philips, Samsung, Sharp, Sony, TDK i Thomson. Ten format został stworzony z myślą o nagrywaniu wysokiej jakości cyfrowych obrazów HDTV. Na płytach BD o pojemności 27 GB można zarejestrować ponad 2 godziny materiału obrazu telewizyjnego wysokiej rozdzielczości lub ponad 13 godzin w standardzie SDTV. Są plany zbudowania płyty BD o pojemności 54 GB.
|
Paweł Dziennik METODYKA I ZASADY PROJEKTOWANIA
GRAFICZNYCH INTERFEJSÓW UŻYTKOWNIKA
NA POTRZEBY INTERAKTYWNYCH POMOCY DYDAKTYCZNYCH DLA DZIECI
Streszczenie:
Artykuł porusza problematykę projektowania graficznych interfejsów użytkownika na potrzeby interaktywnych pomocy dydaktycznych dla dzieci. W publikacji zostały poruszone takie zagadnienia jak intuicyjność GUI, komunikacja wizualna, kompozycja i organizacja interfejsów, czytelność, jedność i integracja, kolor, dobór czcionek.
|
Grzegorz Futa WSPOMAGANIE PROCESU REKRUTACJI
W SZKOLNICTWIE WYŻSZYM
Streszczenie:
Artykuł jest opisem systemu wspomagania rekrutacji i zarządzania obsługą studentów wdrożonego w Polskim Uniwersytecie Wirtualnym. Zaproponowano uniwersalne modele opisu zgłoszeń na studia oraz opisu użytkowników systemów. Przedstawione rozwiązanie miało na celu utworzenie otwartej bazy systemu zarządzania, która może być dostosowana do innych procesów biznesowych uczelni.
|
Grzegorz Futa SYSTEMY CMS NA POTRZEBY MAŁYCH I ŚREDNICH PRZEDSIĘBIORSTW
Streszczenie:
W artykule zaprezentowano prosty system zarządzania treściami na stronie WWW. Dokument przedstawia ideę kategoryzowania dokumentów na korporacyjnej stronie, strukturę nawigacyjną witryny oraz publikowanych dokumentów. Autor stara się pokazać, iż przedstawione tanie rozwiązanie spełnia zapotrzebowanie większości firm sektora MŚP, wymagających częstej aktualizacji treści na witrynach WWW.
|
Jolanta Gancarz Hubert Wojtowicz MODELOWANIE EHD PRZY UŻYCIU SIECI NEURONOWYCH
Streszczenie:
W artykule przedstawione zostały dotychczas osiągnięte rezultaty dotyczące metod symulacji efektu elektrohydrodynamicznego przy użyciu sieci neuronowych typu feed forward ze wsteczną propagacją błędu oraz sieci radialnych.
|
Maciej Krzysztof Godniak INFORMATYCZNE WSPOMAGANIE PROCESU TWORZENIA ORGANIZACJI WIRTUALNEJ
Streszczenie:
Dynamiczny rozwój technologii informatycznych systematycznie wpływa na zmiany informatycznych systemów wspomagania zarządzania. Tworzenie organizacji wirtualnych jest wynikiem syntezy nowoczesnych zaawansowanych technologii oraz nowych modeli zarządzania. Artykuł przedstawia wymagania techniczne oraz kilka rozwiązań możliwych do wdrożenia w uruchamianym wirtualnym biznesie.
|
Radosław Gołąb BEZPIECZEŃSTWO DANYCH
A OPROGRAMOWANIE OPEN SOURCE
Streszczenie:
Wzrastająca popularność Internetu to jeden z najważniejszych czynników powodujących intensyfikację prac nad poprawą bezpieczeństwa danych. Coraz więcej ludzi korzysta z zasobów oferowanych przez Internet. Twórcy oprogramowania starają się, aby Internet był coraz bezpieczniejszy, jednak coraz to nowe incydenty zwracają uwagę na fakt, iż nikt nie jest do końca bezpieczny. W artykule omówiono rolę otwartego oprogramowania w ujęciu zagadnień związanych z bezpieczeństwem danych
|
Jakub Grygiel E-LEARNING - NOWA FORMA EDUKACJI
Streszczenie:
Artykuł ten prezentuje podstawowe informacje na temat e-learning oraz omawia ten rodzaj edukacji jako kosztowo efektywne i niezwykle istotne dla wielu inicjatyw biznesowych. Wskazuje także zyski i wady e-elearning oraz jego rolę w firmie i edukacji.
|
Ryszard Haraszczuk Piotr Skamruk BUDOWA SUPERKOMPUTERA
W OPARCIU O KLASTER OPENMOSIX
Streszczenie:
W artykule przedstawiono sposób stworzenia i wdrożenia własnej dystrybucji autonomicznego systemu klastrowego. Przedstawione zostały zagadnienia takie jak: porównanie możliwości dzisiejszych rozwiązań klastrowych, tworzenie własnej mikrodystrybucji linuksa oraz zautomatyzowanie procesu jednoczesnego uruchamiania, bądź wyłączania całego zespołu komputerów.
|
Marek Jaszuk ZASTOSOWANIE ALGORYTMÓW GENETYCZNYCH
DO UKŁADANIA PLANU ZAJĘĆ
Streszczenie:
Praca zawiera prezentację wyników badań mających na celu automatyczną konstrukcję szkolnego rozkładu zajęć. Techniką obliczeniową zastosowaną do tego celu są algorytmy genetyczne. Symulacje zostały przeprowadzone w oparciu o dane rzeczywiste pochodzące z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie.
|
Tomasz Kandefer Piotr Miszczak OBSŁUGA URZĄDZEŃ I/O
ZA POŚREDNICTWEM PORTU LPT KOMPUTERA
Streszczenie:
Głównym celem pracy jest dydaktyka związana z zaznajomieniem studentów informatyki i elektroniki z programową obsługą sprzętu takiego jak klawiatura matrycowa i wyświetlacz 7 – segmentowy. Urządzenia te obsługiwane są za pośrednictwem portu LPT komputera klasy IBM PC.
|
Rafał Henryk Kartaszyński MODELOWANIE KOMPUTEROWE
FRAKTALNYCH BASENÓW PRZYCIĄGANIA
Streszczenie:
W artykule zajmujemy się prostym doświadczeniem fizycznym, którego zilustrowane wyniki przedstawiają fraktalne baseny przyciągania, a granice między nimi mają strukturę fraktalną. We wstępie omówiono zagadnienie dziwnych atraktorów i basenów przyciągania. Następnie omawiamy samo doświadczenie. W kolejnej części przedstawiamy implementację programu służącego do modelowania naszego doświadczenia.
|
Wojciech Kozioł MULTIMEDIA W PEDAGOGICE SPECJALNEJ
„LOGOPEDIA” I „TŁUMACZ JĘZYKA MIGOWEGO”
Streszczenie:
W artykule przedstawione zostały dwa programy wspomagające pracę i naukę osób niepełnosprawnych. Program „Logopedia” ma na celu ćwiczenie poprawnej wymowy dziecka, jak i również obejmuje zagadnienia z zakresu nauczania wczesnoszkolnego. „Tłumacz migowy” – ma na celu ułatwić naukę i pracę ludziom głuchoniemym oraz osobom pracującym z nimi i dla nich.
|
Adam Kraczkowski APLIKACJA INTERNETOWA „SONDA”
Streszczenie:
Artykuł prezentuje cel oraz sposób wykonania aplikacji internetowej „Sonda” służącej do zbierania opinii wśród studentów uczelni nt. poziomu kształcenia oraz jakości pracy Działów Obsługi Studenta w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Chełmie. Opisuje sposób wykonania, przeprowadzenia sondy oraz plany rozwoju aplikacji. Aplikacja powstała w Centrum Informatycznym PWSZ w Chełmie, przy ścisłej współpracy z Działem Toku Studiów.
|
Piotr Laskowski SAMORZĄDOWA E-ADMINISTRACJA
Streszczenie:
Dobrze funkcjonujący samorząd jako instytucja winien dysponować wielością i różnorodnością tzw. narzędzi do wspierania działań i aktywności mieszkańców oraz pomagających zaspokoić ich potrzeby. Administracja samorządowa zobowiązana jest dziś do wprowadzenia nowych metod i narzędzi wspomagających zarządzanie informacją (treścią) wymienianą pomiędzy urzędem a obywatelami, instytucjami i podmiotami gospodarczymi. Analizując wdrażanie nowoczesnych technologii w polskiej administracji samorządowej ma się wrażenie, iż dotarło do naszego kraju pojęcie e-administracja, jednakże samorząd terytorialny nie za bardzo wie jak wdrażać to w praktyce. Sprawnie działająca e-administracja samorządowa mogłyby przyczynić się do zwiększenia zaufania obywatela do administracji oraz zapobiegać powstawaniu wielu sytuacji kryzysowych.
|
Sławomir Miedziarek PROJEKTOWANIE
ERGONOMICZNEGO STANOWISKA KOMPUTEROWEGO
Z PRZEZNACZENIEM DO PRACOWNI INFORMATYCZNEJ
Streszczenie:
W artykule przedstawiono analizę zastosowanych rozwiązań ergonomicznych przy projektowaniu stanowiska komputerowego z przeznaczeniem do pracowni informatycznych. Artykuł odpowiada również na pytanie jakie czynniki należy brać pod uwagę aby uzyskać właściwe rozwiązania ergonomiczne oraz przedstawia propozycję gotowych projektów pracowni po zastosowaniu wymogów ergonomii.
|
Paweł Mikołajczak Bartłomiej Bielecki ZASTOSOWANIE STANDARDÓW INFORMATYCZNYCH
W MEDYCYNIE
Streszczenie:
W niniejszej publikacji autorzy opisują używane standardy stosowane w technologiach przetwarzania obrazów medycznych. Wykorzystane standardy są potrzebne do stworzenia informatycznego systemu, mającego na celu pomoc lekarzom-kardiologom w diagnozowaniu naczyń wieńcowych.
|
Piotr Nowotarski Diana Chodara Przemysław Leończyk ZBIORY PRZYBLIŻONE – WNIOSKOWANIE PRZYBLIŻONE
Streszczenie:
Tematem pracy są zbiory przybliżone. Zawarta w niej teoria i pokrótce zastosowanie w praktyce, pozwolą spojrzeć na problem zbiorów przybliżonych z nieco bliższej perspektywy. Artykuł zawiera najważniejsze pojęcia teoretyczne oraz kilka przykładów ich zastosowań. Zbiory przybliżone są naprawdę interesującym zagadnieniem, które jest wykorzystywane coraz szerzej, stąd też wymagają uwagi.
|
Grzegorz Olszanowski Rafał Ogrodowczyk ADAPTACYJNE SIATKI NUMERYCZNE
Streszczenie:
W pracy tej została przestawiona idea adaptacyjnych siatek numerycznych z uwzględnieniem algorytmów zagęszczenia/rozrzedzenia. Zamieszczone są również wyniki testów implementacji AMR w pakiecie FLASH dla przykładu arkady w koronie słonecznej.
|
Rafał Pajączek Karol Sot Michał Styś ANALIZA BŁĘDU PRZEPEŁNIENIA BUFORA W SYSTEMIE LINUX
Streszczenie:
W wielu implementacjach w języku C występuje duży problem z bezpieczeństwem. Tym problemem jest możliwość uszkodzenia stosu wykonywanego programu poprzez przepełnienie bufora zadeklarowanego w funkcji. Intencją autorów jest przybliżenie problemu i związanych z nim zagrożeń.
|
Zbigniew Pater Arkadiusz Tofil WIRTUALNE PROTOTYPOWANIE W BUDOWIE MASZYN
Streszczenie:
W opracowaniu omówiono problematykę wirtualnego prototypowania (WP). Scharakteryzowano główne obszary WP tj.: komputerowo wspomagane projektowanie, cieniowanie i animację, metodę elementów skończonych oraz systemy symulacji mechanicznych. Podano również przykłady zastosowania WP w budowie maszyn.
|
Monika Prus AMORTYZACJA – OBLICZENIA EKONOMICZNE
W INFORMATYCE
Streszczenie:
Publikacja ma na celu przybliżenie pojęcia amortyzacji, ze szczególnym uwzględnieniem aplikacji ułatwiających wyliczanie stawek amortyzacyjnych na potrzeby małych podmiotów gospodarczych, a także konieczność komputeryzowania tych jednostek.
|
Dariusz Put FUNKCJONALNOŚĆ RELACYJNEJ I OBIEKTOWEJ BAZY DANYCH
PO USUNIĘCIU Z MODELU ATRYBUTÓW
PRZYJMUJĄCYCH WARTOŚCI NULL
Streszczenie:
Jedną z cech dobrego projektu bazy danych jest niewystępowanie wartości pustych (Null) w żadnym z atrybutów. Aby ten postulat był spełniony, należy niekiedy dokonać korekty w projekcie, co jest inaczej realizowane w modelu relacyjnym, a inaczej w obiektowym. W artykule podjęto próbę porównania wybranych aspektów obiektowej i relacyjnej bazy danych zaprojektowanych tak, aby atrybuty nie przyjmowały wartości Null.
|
Robert Rajs ZASTOSOWANIE ALGORYTMÓW GENETYCZNYCH
W MODELOWANIU
DOBORU TREŚCI KSZTAŁCENIA INFORMATYCZNEGO
Streszczenie:
Artykuł przedstawia problematykę badania poziomu efektywności kształcenia, przy zastosowaniu procedur matematycznych, realizowanych przy użyciu komputera, które oparte są na procesach krzyżowania oraz mutacji jako operatorów genetycznych. Przekładając działanie AG na proces kształcenia informatycznego (na przykładzie PWSZ w Krośnie) zaistniała potrzeba wyboru populacji algorytmów. Analizując wyniki testów komputerowych z przedmiotów informatycznych, które zostały wybrane do analizy badawczej, dokonano wyboru tychże algorytmów. Algorytmami genetycznymi są układy treści kształcenia z przedmiotów takich jak: Język C, C++, Java, Asemblery czy Systemy operacyjne.
|
Maciej Roszkowski SIECI NEURONOWE JAKO PRZYKŁAD WSPÓŁCZESNEJ TECHNOLOGII INFORMATYCZNEJ
Streszczenie:
Artykuł prezentuje sieci neuronowe będące jedną z wielu współczesnych technologii informatycznych. Rozwiązywanie problemów przy pomocy sieci neuronowej jest wzorowane na działaniu mózgu ludzkiego. Sieci neuronowe umożliwiają rozwiązanie problemów, które są często niemożliwe do rozwiązania przy użyciu standardowych metod. Współczesne zastosowania, jakie są możliwe do zaimplementowania za pomocą sieci neuronowych to m.in.: predykcja, analiza danych, filtracja sygnałów, optymalizacja, klasyfikacja.
|
Małgorzata Skulska Monika Skulska Łukasz Makowski ZASTOSOWANIE SIECI NEURONOWYCH
Streszczenie:
Myślą przewodnią tego opracowania jest prezentacja problematyki sieci neuronowych postrzeganej przez ekonomistów, a nie informatyków, jako narzędzia informatycznego znajdującego szerokie zastosowanie i wykorzystanie w przetwarzaniu informacji. Zdolności sieci do samoprogramowania się w wyniku procesu uczenia, a także ich podobieństwa do cech ludzkiego mózgu, odmienne od cech klasycznych komputerów sprawia, że zastosowanie sieci jest duże i zapewne będzie nadal wzrastać.
|
Karol Sot HOT SPOTS CORAZ POPULARNIEJSZYM ROZWIĄZANIA WLAN
Streszczenie:
Po zalogowaniu do publicznej sieci bezprzewodowej w tzw. hot spot (publicznym punkcie dostępowym) uzyskujemy dostęp do Internetu oraz innych usług oferowanych przez operatora. W ten sposób otrzymujemy już dziś część funkcjonalności, jaką dadzą długo oczekiwane systemy 3G - szybki i bezprzewodowy dostęp do Internetu i innych usług, których nie zapewnia GPRS.
|
Janusz Stal ALTERNATYWNE METODY GRUPOWANIA I WIZUALIZACJI WYKORZYSTUJĄCE SIECI KONKURENCYJNE
Streszczenie:
Samoogranizujące się mapy cech (SOM) są jednym z rodzajów sztucznych sieci neuronowych wykorzystywanych w klasyfikacji i wizualizacji danych. Artykuł ten jest próbą przedstawienia i porównania SOM z innymi alternatywnymi metodami opartymi na sieciach konkurencyjnych.
|
|