|
IV Konferencja Entuzjastów Informatyki Krzysztof Bederski HD DVD - NOWY FORMAT DYSKÓW OPTYCZNYCH
Streszczenie:
HD DVD (uniwersalna płyta cyfrowa wysokiej rozdzielczości) jest nowym formatem dysków optycznych zaproponowanym przez firmy Toshiba i NEC, który konkuruje z formatem Blu-ray Disc. Koncepcja związana z formatem HD DVD zakładała utrzymanie kompatybilności z konwencjonalnymi DVD. Jest ona wytwarzana w podobny sposób, do sposobu wytwarzania płyty DVD. Płyta HD DVD jest płytą nowej generacji i jest nośnikiem pozwalającym zapisać filmy z wysoką rozdzielczością. Toshiba wykonała prototyp odtwarzacza HD DVD wyposażonego w napęd HD DVD i zweryfikowała jego możliwości.
|
mgr inż. Dariusz Eliasz Anteny falowodowe w sieciach WiFi
Streszczenie:
W artykule przedstawiono zarys standardu sieci bezprzewodowych IEEE 802.11, podstawowe informacje dotyczące anten oraz projekt anteny falowodowej. Do zaprojektowania anteny falowodowej wykorzystano symulator 4NEC2. Ponadto przeprowadzono badania wpływu poszczególnych parametrów geometrycznych falowodu na zysk energetyczny.
|
Andrzej Fellner, Paweł Trómiński GIS w Internecie
Streszczenie:
Artykuł przybliża technologię udostępniania danych GIS w Internecie. Z połączenia GIS i usługi WWW powstała możliwość prezentowania interaktywnych i multimedialnych map w Internecie określona mianem WebGIS. Przesyłana przez Internet mapa jest obsługiwana za pomocą przeglądarki internetowej i w bardziej lub mniej zaawansowany sposób prezentowana użytkownikowi. Podstawową zaletą takiego rozwiązania jest łatwość korzystania z takich map nawet przez nieprzeszkolonych użytkowników
|
Grzegorz Jasiński VoIP – technologia przyszłości
Streszczenie:
„Telefonia internetowa wypiera tradycyjną”, „Rozmowy nawet do 90% taniej?” to nagłówki bardzo często pojawiające się na ulotkach promocyjnych i w prasie w ostatnich latach. Dzieje się tak za sprawą VoIP – technologii, która zrewolucjonizowała rynek telekomunikacyjny w Polsce i na świecie. Można z niej korzystać nawet nie posiadając komputera, a jakość usług na niej opartych staje się coraz lepsza i przede wszystkim tańsza.
|
Rafał Henryk Kartaszyński, Paweł Mikołajczak Zastosowanie metod interpolacyjnych do powiększania dwuwymiarowych obrazów medycznych
Streszczenie:
W artykule zajmujemy się problemem efektywnego powiększania obrazów medycznych, mającym istotne znaczenie we współczesnej medycynie. Proces ten wymaga zastosowania odpowiednich funkcji interpolacyjnych. Metody przedstawione w pierwszej części pracy są następnie analizowane. W końcowej dyskusji podjęto próbę wybrania najefektywniejszej metody pod względem jakościowym i czasu wykonania.
|
Bohdan Kozarzewski Elastyczny i tani program wspomagania pracy dziekanatu
Streszczenie:
Komunikat opisuje program wspomagający pracę dziekanatu w zakresie spraw studenckich. Program zbudowany jest w całości w środowisku Accessa, składnika pakietu biurowego Microsoft Office. Po zmianach dostosowujących go do warunków lokalnych może okazać się przydatny dla niewielkich jednostek dydaktycznych.
|
Wojciech Kozioł MULTIMEDIA W PEDAGOGICE SPECJALNEJ
„TŁUMACZ JĘZYKA MIGOWEGO”
Streszczenie:
W artykule tym przedstawiony zostanie program „Multimedialny tłumacz języka migowego”. Został stworzony, aby ułatwić naukę i pracę ludziom głuchoniemym, jak również osobom pracującym z nimi i dla nich. Program ma na celu zawrzeć w sobie jak najpełniejszą bazę słów, aby stanowić optymalną pomoc dla wszystkich posługujących się językiem migowym i pragnących się go nauczyć.
|
Piotr Laskowski TECHNOLOGIE INFORMATYCZNE A ZARZĄDZANIE
W E-ADMINISTRACJI SAMORZĄDOWEJ
Streszczenie:
Dobrze funkcjonujący samorząd lokalny jako instytucja winien dysponować wielością i różnorodnością tzw. narzędzi, do wspierania działań i aktywności mieszkańców oraz pomagających zaspokoić ich potrzeby. Biorąc pod uwagę szybkość, z jaką zachodzą obecnie procesy informacyjne, konieczne jest przejście jednostek samorządowych do zarządzania wspomaganego przez technologie informatyczne, czyli zaawansowane narzędzia takie jak nowoczesne oprogramowania oraz wszelkiego rodzaju środki medialne.
|
Wojciech Laskowski Teoriogrowe modele bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych
Streszczenie:
W artykule zaprezetowano problematykę bezpieczeństwa teleinformatycznego z teoriogrowego punktu widzenia. Zaprezentowano wybrane modele teorii gier, w kontekście analiz wybranych aspektów bezpieczeństwa. Podano obszerny wykaz literatury, stanowiącej punkt wyjścia do analiz w tym zakresie. Za nowatorstwo w prezentowanych wątkach uznać należy praktyczne zastosowanie teorii gier, jako formalnego modelu stanowiącego punkt wyjścia dla potrzeb konstruowania komputerowej gry symulacyjnej – informatycznego narzędzia wspomagającego podejmowanie decyzji w zakresie bezpieczeństwa teleinformatycznego.
|
Marek Mędrek Wizualizacja danych z wykorzystaniem pakietu OpenDX
Streszczenie:
OpenDX to rozbudowany pakiet programów służących do wizualizacji danych naukowych, inżynierskich oraz analitycznych. Obiektowa budowa, wizualny interfejs importu danych oraz duża liczba modułów analizy danych i wizualizacji zaimplementowanych w pakiecie sprawiają, że OpenDX jest unikalnym, kompletnym i bardzo elastycznym narzędziem wspomagającym proces wizualizacji.
|
Krzysztof Michalski, Marcin Sienicki, Mariusz Maciuk Zastosowanie klasy „beamer” w LaTeXu – tworzenie dynamicznych prezentacji w formacie PDF
Streszczenie:
Beamer jest klasą poszerzającą funkcjonalność LaTeXa o możliwość tworzenia prezentacji multimedialnych. Przygotowywanie dokumentu stanowczo różni się od pracy z programami typu WYSIWYG (np. Microsoft PowerPoint, OpenOffice Impress). Jedyną wadą do wykorzystania klasy beamer jest znajomość LaTeXa.
|
Łukasz Michałek, Mariusz Tykarski PONADPLATFORMOWY SYSTEM REKRUTACJI STUDENTÓW
Streszczenie:
Aplikacja ta ma za zadanie wspomóc działanie systemu rekrutacji w PWSZ w Krośnie. Ma ona służyć do wprowadzania, edycji oraz usuwania danych kandydatów, a także do wprowadzenia progów punktacji w tym również do drukowania list kandydatów, którzy zostali przyjęci. Aplikacja napisana została w języku JAVA i wykorzystuje technologię RMI.
|
Piotr Miszczak, Wojciech Kozioł WSPOMAGANIE NAUCZANIA PRZEDMIOTU ALGORYTMY I STRUKTURY DANYCH Z WYKORZYSTANIEM SYMULATORA MASZYNY RAM
Streszczenie:
Artykuł ten prezentuje budowę maszyny RAM. Zawiera on wprowadzenie teoretyczne opisujące podstawowe założenia modelu, opis symulatora w postaci urządzenia elektronicznego oraz programu komputerowego. Zarówno symulator jak i program komputerowy dają możliwość pisania programów realizujących proste algorytmy za pomocą komend tejże maszyny.
|
Rafał Ogrodowczyk, Krzysztof Murawski, Bartłomiej Bielecki Systemy rozproszone
Streszczenie:
W artykule tym opisano podstawowe zagadnienia związane z teorią systemów równoległych, ich architekturą oraz wykorzystywanym oprogramowaniem. Wybrane aspekty teoretyczne omówiono na przykładzie ich realizacji w kodzie numerycznym FLASH, uwidaczniając szczególnie czynniki mogące wpływać na zmniejszenie efektywności obliczeń rozproszonych.
|
Grzegorz Olszanowski Moodle – platforma Open Source dla wspomagania kształcenia na odległość
Streszczenie:
Historia kształcenia na odległość sięga osiemnastego wieku. Wraz z rozwojem cywilizacji zmieniały się sposoby przekazu treści nauczania. Współcześnie korzystamy przede wszystkim z Internetu. Artykuł opisuję możliwości platformy MOODLE
w e-learningu oraz wykorzystania jej w uzupełnianiu treści nauczania metodami tradycyjnymi.
|
Rafał Pajączek, Karol Sot SYSTEM ZARZĄDZANIA INFORMACJĄ W TECHNOLOGII KOMPUTEROWEJ
Streszczenie:
Artykuł prezentuje wyniki badań w zarządzaniu informacjami w technologii komputerowej. Zaprezentowano kilka przykładów informacji, środków przekazu i modelu w zarządzaniu informacją. Artykuł zawiera również tabele z wyżej wymienionymi przykładami, jak również z modelami zarządzania informacją, wybranymi systemami wspierania decyzji, narzędziami i aplikacjami Microsoft Office.
|
Andrzej Pawlak, Marcin Wolski Wykorzystanie technologii internetowych chatterbotów w nowoczesnych działaniach marketingowych.
Streszczenie:
W artykule przedstawiono propozycje wykorzystania technologii internetowych chatterbotów – inteligentych systemów dialogowych w nowoczesnych działaniach marketingowych. Przedstawiono możliwości zastąpienia tradycyjne metod marketingu przez komputery sprzęgnięte internetową technologią, która z każdym dniem ma coraz większy wpływ na rynkowy sukces nowoczesnego przedsiębiorstwa.
|
Aleksandra Pawłowicz Wykorzystanie narzędzi internetowych w marketingu
Streszczenie:
The Internet is a valuable tool in various marketing activities. It may be particularly useful in marketing research, it is the unique medium of advertising and promotion and enables the new form of selling products and services. The Internet improves the customer service by the acceleration of information flow between supplier and customer
|
Jarosław Pelczar SenseOS - System Operacyjny z graficznym interfejsem użytkownika dla komputerów klasy 486 i Pentium
Streszczenie:
SenseOS jest 32-bitowym Systemem Operacyjnym Czasu Rzeczywistego. System został tak zaprojektowany, aby pracować na starszym sprzęcie typu 486 z 8MB RAM. SenseOS jest zoptymalizowany dla aplikacji wielowątkowych, co pozwala uzyskać bardziej optymalne przetwarzanie danych. Model klient-serwer podnosi stabilność systemu niezawodność.
|
Piotr Powroźnik Technologia PLC w sieciach komputerowych i przemysłowych
Streszczenie:
Komunikacja w technologii Power Line Communication (PLC) umożliwia wymianę informacji bez konieczności stosowania nowego okablowania. Przesyłanie informacji odbywa się bowiem przy wykorzystaniu przewodów instalacji elektrycznej. W artykule zostanie przedstawiony rys historyczny technologii PLC. Wymienione zostaną obszary zastosowania oraz zostanie przedstawiony przykład sieci przemysłowej działającej w oparciu o technologię PLC.
|
Dariusz Put Model konceptualny
jako wspólna platforma niejednorodnych modeli logicznych
Streszczenie:
W artykule omówiono założenia modelu konceptualnego, na podstawie, którego tworzone są projekty baz danych niezależne od modeli logicznych. Pokazano, jak model ten może być przekształcony do postaci logicznego modelu relacyjnego i obiektowego. Omówiono także zagadnienie przygotowania danych zapisanych w relacyjnych bazach danych dla obiektowo zorientowanych aplikacji oraz zwrócono uwagę na rolę, jaką w takim przekształceniu może odgrywać uniwersalny model konceptualny.
|
Robert Rajs Zastosowanie analizy wyników testów komputerowych w wyższym szkolnictwie zawodowym ważnym elementem systemu jakości kształcenia
Streszczenie:
Artykuł przedstawia problem analizy treści kształcenia informatycznego. Publikacja ta przedstawia wpływ czynników wynikających z realizacji zadań procesu dydaktycznego na kształtowanie wzrostu poziomu efektywności kształcenia informatycznego, przy zastosowaniu komputerowego systemu analizy testów komputerowych sprawdzających poziom wiedzy. Ta analiza ma posłużyć opracowaniu systemu jakości kształcenia w wyższym szkolnictwie zawodowym.
|
Piotr Soja Rozwój zintegrowanych systemów zarządzania klasy ERP
Streszczenie:
Pakiety ERP (Enterprise Resource Planning) stanowią przykład zintegrowanego systemu zarządzania przedsiębiorstwem. W artykule przedstawiono historię rozwoju systemów tej klasy. Poddano charakterystyce kolejne etapy rozwoju systemów zarządzania przedsiębiorstwem, jak również nakreślono kierunki ich przyszłego rozwoju.
|
Karol Sot, Rafał Pajączek PRZEGLĄD DOSTĘPNYCH APLIKACJI KOMERCYJNYCH WSPOMAGAJĄCYCH ZARZĄDZANIE RYZYKIEM PORTFELA
Streszczenie:
Artykuł przedstawiający przegląd dostępnych aplikacji komercyjnych wspomagających zarządzanie ryzykiem portfela stanowiący opis własności programów, jakimi można się posłużyć przy przewidywaniu cen akcji.
|
Janusz Stal Metody lokalizacji użytkownikóww sieci Internet
Streszczenie:
Geolokalizacja to metoda określania położenia geograficznego (miejscowości, regionu, czy kraju) użytkownika internetu. Artykuł ten prezentuje cele oraz korzyści wynikające z zastosowania geolokalizacji, a także metody umożliwiające identyfikację położenia geograficznego internautów.
|
Michał Styś Voice over IP – nowe oblicze telefonii
Streszczenie:
Możliwości rozwojowe standardowej telefonicznej sieci kablowej są dziś na wyczerpaniu. Dynamicznie rozwijająca się technologia Voice over IP wyznacza nowy standard telefonii. Artykuł ten poświęcony jest przybliżeniu technologii, która wkrótce może zastąpić standardową telefonię kablową.
|
Andrzej Syguła Egzamin internetowy – 3 lata doświadczeń
Streszczenie:
W Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Kaliszu od 2002r. przeprowadzany jest internetowy egzamin z przedmiotu Podstawy Informatyki. Corocznie bierze w nim udział 700-900 studentów pierwszego roku wszystkich specjalności. Referat przedstawia zapis realizacji projektu systemu egzaminowania, uzyskane korzyści wraz z analizą jakości egzaminu na przestrzeni trzech lat funkcjonowania systemu.
|
Zdzisław Szczerbiński KLASTRY KOMPUTERÓW JAKO PLATFORMA DLA OBLICZEŃ WYSOKIEJ WYDAJNOŚCI
Streszczenie:
W opracowaniu scharakteryzowano klastry komputerów, stanowiące częstą obecnie podstawę sprzętowo-programową dla zaawansowanych procesów obliczeniowych. Po krótkim opisie historii klastrów przedstawiono typowe, używane w nich technologie sieci lokalnych, jak również działające w nich oprogramowanie. Podano przykłady klastrów, ze szczególnym uwzględnieniem systemów typu Beowulf. W zakończeniu nakreślono krótką wizję przyszłości klastrów.
|
Marcin Wolski, Andrzej Pawlak Wydajność technologii Internetowych
Streszczenie:
W artykule tym badamy wydajność technologii wykorzystywanych do tworzenia dynamicznych stron Internetowych. W naszych eksperymentach bierzemy pod uwagę cztery, popularne technologie: CGI, MOD_PERL, PHP oraz Java Servlet. W większości przypadków strony tego typu wykorzystują bazy danych oraz/lub pliki tekstowe jako źródło danych. Dlatego też, badamy wydajność wspomnianych technologii w zależności od źródła informacji.
|
Józef Zając, Andrzej Fellner, Paweł Trómiński, Janusz Śledziński REALIZACJA EUROPEJSKIEGO SYSTEMU EUPOS
W LABORATORIUM DGNSS/GIS PAŃSTWOWEJ
WYŻSZEJ SZKOŁY ZAWODOWEJ W RAMACH OGÓLNIE DOSTĘPNEGO SYSTEMU POLPOS
Streszczenie:
W 2000 r. Sekcja Sieci Geodezyjnych Komitetu Geodezji Komisji Geodezji Satelitarnej Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych Polskiej Akademii Nauk wykonała ekspertyzę „Techniczno - ekonomiczne uwarunkowania wykonalności geodezyjnego systemu stacji permanentnych GPS (CORS-PL) dla potrzeb krajowej służby geodezyjnej i kartograficznej. Przedstawiono w niej Międzynarodową Służbę GPS (International GPS Service) ze szczególnym uwzględnieniem: sieci permanentnych stacji EUREF, systemów regionalne i krajowe (funkcjonujących w Republice Czeskiej, Austrii, Wielkiej Brytanii, Szwecji – SWEPOS, Niemczech – SAPOS, Szwajcarii – SWIPOS, USA – CORS, Polsce). Zawarty również został przewidywany rozwój europejskich systemów satelitarnych – projekty EGNOS i Galileo. Na tej bazie dokonano analizy aktualnego i prognozowanego zapotrzebowania naszego kraju na tworzenie permanentnych stacji referencyjnych oraz na dane i usługi związane z GSSP
|
Katarzyna Ziętek Wolny i Otwarty w świecie biznesu
Możliwości wykorzystania rozwiązań typu FOSS
Streszczenie:
Zgodnie z dewizą współczesnej firmy wartość ma tylko to, co zostało nazwane i wycenione, a wszystko co oferowane za darmo, może budzić jedynie podejrzenia. Hasło „dobre, bo tanie” nie brzmi przekonywująco w świecie, w którym jakość w głównej mierze jest utożsamiana z ceną. Ponieważ jednak zwykło się mawiać, iż od każdej reguły jest wyjątek, więc może i tym razem.
|
|