|
VI Konferencja Informatyki Stosowanej Krzysztof Bederski HYBRYDOWY LASER KRZEMOWY, CZYLI NOWE OBLICZE TECHNOLOGII KOMPUTEROWYCH
Streszczenie:
W wyniku współpracy inżynierów firmy Intel oraz naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Barbara (University of California, Santa Barbara) powstał pierwszy na świecie zasilany elektrycznie hybrydowy laser krzemowy, którego działanie zademon¬strowano 18 września 2006 roku. Pojęcie hybrydowy należy rozumieć w ten sposób, że został wyprodukowany układ składający się z dwóch rodzajów materiałów: fosforku indu (InP), który wytwarza wiązkę światła i krzemu, który przewodzi, rejestruje, moduluje i wzmacnia światło. To odkrycie pozwoli produkować tanie chipy o wysokim stopniu integracji w oparciu o fotoniczne technologie krzemowe. Chipy te będą zastosowane wewnątrz i w otoczeniu komputerów PC, w serwerach i przyszłych centrach obliczeniowych.
|
Sylwia Binek, Agata Nawrocka, Marek Mędrek PRAKTYCZNE ZASTOSOWANIE TECHNOLOGII AJAX DO TWORZENIA STRON WWW
Streszczenie:
AJAX to technologia pozwalająca na szybsze i bardziej interaktywne działanie stron WWW. AJAX opiera się na znanych i popularnych dotychczas językach programowania, pokazując nowe możliwości kooperacji tych technologii w interaktywnych aplikacjach typu klient-serwer. Dzięki wykorzystaniu składających się na AJAX: JavaScriptu, XML-a oraz klasy XMLHttpRequest aplikacja pracująca w technologii „przeglądarkowej” zyskuje cechy oprogramowania lokalnego, tj.: brak konieczności przeładowywania stron i dynamiczne korzystanie z danych zawartych w relacyjnych bazach danych.
|
Monika Chruścicka ALGORYTMY METOD NUMERYCZNYCH
Streszczenie:
Artykuł zawiera charakterystykę metod numerycznych oraz podstawowych algorytmów metod numerycznych. Przedstawione są zagadnienia interpolacji, całkowania numerycznego oraz rozwiązywania układów algebraicznych równań liniowych.
|
Daniel Domosławski, Wojciech Misiarz KONCEPCJA CENTRALNEJ BAZY DANYCH PACJENTA
Streszczenie:
Projekt „via saluse” prezentuje zupełnie nowe (wręcz rewolucyjne) spojrzenie na podejście do pacjenta w służbie zdrowia. Projekt ten zapisuje wszystkie dane o stanie zdrowia pacjenta od momentu poczęcia aż do śmierci. Nowatorstwo tego przedsięwzięcia polega na natychmiastowym dostępie do danych o pacjencie przez służby medyczne. Podczas wizyty lekarskiej system wspomaga zdiagnozowanie choroby, podaje lekarzowi możliwe scenariusze leczenia, wspomaga wybór leków z jednoczesną kontrolą przeciwwskazań u każdego pacjenta na podstawie jego historii chorób.
|
Monika Dopytalska, Jerzy Detyna APLIKACYJNE ASPEKTY METODY SIX SIGMA W KWALITATYWNEJ OCENIE FUNKCJONOWANIA SYSTEMÓW LOGISTYCZNYCH
Streszczenie:
W artykule przedstawiono możliwości wykorzystania metody Six Sigma do analizy i oceny jakościowej systemów logistycznych. Przedstawienie całościowego modelu kwalitatywnego jest zagadnieniem niezwykle złożonym. Możemy powiedzieć, że prezentowany artykuł stanowi początek prac naukowych związanych z niniejszą tematyką, które będą kontynuowane w przyszłości. Systemy logistyczne w aspekcie ich efektywności możemy opisać za pomocą zbioru wskaźników, których wartości zmieniają się w czasie. Można powiedzieć ze taki stochastyczny model Six Sigma generuje macierz zależności przyczynowo-skutkowych, która wpłynie na możliwość sterowania danym systemem logistycznym.
|
Tomasz Grudniewski, Zofia Nabuda, Marek Sutkowski WIZUALIZACJA CYFROWYCH OBRAZÓW TRÓJWYMIAROWYCH
Streszczenie:
Przesyłanie informacji z wykorzystaniem sieci komputerowych wymusza opracowywanie nowych metod wizualizacji informacji przesyłanych za pomocą sieci Internet. Trzeci wymiar w prezentacjach danych umożliwia zwielokrotnienie ilości doznań oraz ilości przekazywanych informacji użytkownikowi. Jedną z proponowanych metod jest akwizycja środowiska trójwymiarowego z wykorzystaniem przetwornika CCD a następnie rekonstrukcja oparta o własności wyświetlacza ciekłokrystalicznego.
|
Jakub Grygiel S4CMS – SYSTEM DO ZARZĄDZANIA TREŚCIĄ
Streszczenie:
Artykuł ten prezentuje obecny stan prac nad systemem do zarządzania treścią S4CMS, charakterystykę systemu oraz perspektywy rozwoju.
|
Grzegorz Jasiński ZASTOSOWANIE SIECI NEURONOWYCH DO PROGNOZOWANIA WSKAŹNIKÓW FINANSOWYCH
Streszczenie:
Sieci neuronowe są powszechnie stosowane w wielu dziedzinach nauki i przemysłu jako metody, które rozwiązują problemy, na które nie istnieją klasyczne metody rozwiązań. W referacie przedstawiłem przykładowe zastosowania sieci neuronowych w analizie finansowej wraz z problemami jakie pojawiają się przy próbie ich stosowania i sposobami radzenia sobie z nimi.
|
Dorota Jegorow ROZWÓJ SEGMENTÓW RYNKU TRANSAKCJI INTERNETOWYCH
Streszczenie:
Materiał prezentowany w niniejszym referacie poświęcony został usystematyzowaniu wiadomości na temat rynku transakcji internetowych. Poza uporządkowaniem klasyfikacji rodzajów transakcji internetowych zaprezentowana została również ich krótka charakterystyka.
|
Rafał Henryk Kartaszyński, Paweł Mikołajczak DIRECTX 10, PRZEŁOM W GRAFICE KOMPUTEROWEJ?
Streszczenie:
W niniejszym artykule chcielibyśmy przybliżyć czytelnikowi nową technologię wprowadzoną przez Microsoft, tj. DirectX 10. Opracowanie zaczniemy od przedstawienia krótkiego rysu historycznego tego API. Przyjrzymy się następnie najbardziej znaczącym nowościom w ramach funkcjonalności DX10, ale nie zapomnimy również o zmianach w już istniejących funkcjach. Chwilkę poświęcimy również omówieniu zaprezentowanemu przez ATI rozwiązaniu, jakim są zunifikowane shadery. Na zakończenie postaramy się odpowiedzieć na tytułowe pytanie.
|
Marcin Klimek PREDYKTYWNE HARMONOGRAMOWANIE PROJEKTÓW INFORMATYCZNYCH
Streszczenie:
W artykule przedstawiono problem predyktywnego harmonogramowania projektów z ograniczoną dostępnością zasobów (ang. RCPSP – Resource-Constrained Project Scheduling Problem). Jako przykład opisano harmonogramowanie projektów informatycznych.
|
Oleksandr Klosov, Kamil Jasiński
WYKORZYSTANIE ALGORYTMU GENETYCZNEGO DO GENEROWANIA TWARZY LUDZKIEJ
Streszczenie:
Algorytmy genetyczne są przedmiotem aktywnych dyskusji w płaszczyźnie naukowej oraz praktycznej od ponad 30 lat. Podejmuje się wiele prób zaadaptowania algorytmu genetycznego do kolejnego problemu optymalizacji. W danej pracy takim problemem jest dobranie takiej twarzy ludzkiej, która odpowiadałaby kryteriom estetycznym większości internautów w danej branży. Docelowym miejscem wykorzystania wyników pracy byłby serwis internetowy wykorzystujący własnego asystenta wirtualnego.
|
Filip Kwiatkowski, Maciej Szewczyk INFOBOT.PL - BOT INFORMACYJNY
Streszczenie:
Artykuł prezentuje projekt bota informacyjnego. Przedstawione informacje opisują sposób działania bota, agregacji danych i udostępniania ich użytkownikom. W pracy skupiliśmy się przede wszystkim na problemach z jakimi można się spotkać tworząc podobne rozwiązania i sposobach w jaki je można rozwiązać.
|
Krzysztof Lamorski WSPARCIE DLA OPENMP W KOMPILATORZE GNU GCC
Streszczenie:
Tematem pracy jest standard OpenMP pozwalający na programowanie współbieżne w systemach komputerowych z pamięcią dzieloną i jego implementacja w kompilatorze GNU GCC. Przedstawiony jest zarys interfejsu programistycznego OpenMP dla języków programowania C/C++.
|
Andrzej Łodziński MODELOWANIE PREFERENCJI UŻYTKOWNIKA W SYSTEMIE WSPOMAGANIA DECYZJI
Streszczenie:
W pracy przedstawiono sposób modelowania preferencji użytkownika w systemie wspomagania podejmowania decyzji. Proces decyzyjny modeluje się przy pomocy optymalizacji wielokryterialnej. Metody optymalizacji wielokryterialnej nie dają jednego rozwiązania, ale cały zbiór rozwiązań. Modelowania preferencji i wspomaganie podejmowania decyzji polega na interaktywnym prowadzeniu procesu podejmowania decyzji, w którym rola użytkownika systemu jest nadrzędna. Wybór decyzji dokonuje się przez rozwiązywanie problemu z parametrami, które określają aspiracje użytkownika i ocenie otrzymywanych rozwiązań.
|
Elżbieta Miterka INTERNET JAKO FORUM PANUJĄCEJ KULTURY
Streszczenie:
Artykuł jest refleksją nad człowiekiem, kulturą i Internetem. Akcentuje iż zmiany technologiczne i powstanie społeczeństwa informacyjnego nie są bez wpływu na rozwój kultury. Przedstawia zatem definicję Internetu wykorzystując termin „forum”, pojmowany jako przestrzeń publiczna oraz podział nowopowstałej kultury Internetu, która ma być szansą dla człowieka na pełniejsze urzeczywistnianie siebie w dzisiejszym społeczeństwie.
|
Zofia Nabuda, Roman Lichograj, Paweł Wrzosek ŚWIATŁOWODOWE SIECI TELEINFORMATYCZNE
Streszczenie:
Technologia światłowodowa wraz ze swoim medium, jakim jest włókno optyczne zdominowała obecnie rynek transferu informacji w sieciach szkieletowych. Sieci światłowodowe są powszechnie stosowane do dystrybucji sygnałów w sieciach WAN (ang. Wide Area Network), MAN (ang. Metropolitan Area Network) jak również coraz częściej w sieciach LAN (ang. Local Area Network) oraz w sieciach telewizji kablowej. Obecny szybki rozwój Internetu niewątpliwie możliwy jest dzięki technologii optycznej, która między innymi w połączeniu z technologiami multipleksowania w dziedzinie długości fali WDM (ang. Wavelength Division Multiplexing) i czasu TDM (ang. Time Division Multiplexing) zapewnia obecnie największą przepływność kanału. Dzięki temu obecne sieci teleinformatyczne oferują możliwości, jakie jeszcze kilka lat temu nie były możliwe do osiągnięcia, „TV na żywo”, „video konferencje”, ”monitoring on-line”, itp. W pracy omówiono elementy składowe oraz budowę systemu transmisji optycznej. Scharakteryzowano poszczególne elementy systemu, jak również wykonano bilans mocy przykładowego telekomunikacyjnego toru optycznego.
|
Maciej Pieniek, Przemysław Godlewski SCENARIUSZE WYKORZYSTANIA CENTRALNEJ BAZY PACJENTA (VIA SALUSE)
Streszczenie:
W życiu człowieka najważniejsze jest zdrowie. Niestety są sytuacje, kiedy musimy skorzystać z pomocy lekarza. Stykamy się wtedy z problemami, a na ich rozwiązywanie brak nam sił. W artykule tym zostaną przedstawione przykładowe przypadki wykorzystania systemu Via Saluse. Jego zadaniem jest zniwelowanie przeszkód i utrudnień jakie napotyka chory, a także ułatwienie oraz usprawnienie pracy pracowników medycznych. Referat zawiera informacje o sytuacjach takie jak rejestracja na wizytę lekarską, badania okresowe, badania domowe oraz pomoc w nagłych przypadkach, zbieranie informacji do statystyk i badań naukowych.
|
Wojciech Pierzyca ANALIZA PROCESÓW KOMUNIKACYJNYCH W SYSTEMACH WIELOAGENTOWYCH Z WYKORZYSTANIEM JĘZYKA KQML
Streszczenie:
Artykuł omawia zagadnienia związane z możliwością wymiany informacji w systemach wieloagentowych. W tym celu przedstawiono model kolorowanej sieci Petriego stworzony do zobrazowania i symulacji procesów komunikacji agentów oraz przykładowe diagramy określające sekwencje wymiany informacji pomiędzy agentami za pomocą odpowiednich performatywów języka KQML.
|
Arkadiusz Rzucidło ANALIZA ZAGADNIEŃ KSZTAŁTUJĄCYCH TECHNOLOGIĘ NAUCZANIA NA ODLEGŁOŚĆ
Streszczenie:
Celem referatu jest prezentacja wpływu czynników charakterystycznych dla klasycznego nauczania na technologię nauczania na odległość. W tekście zwarto wielopłaszczyznową analizę zjawiska.
|
Galina Setlak, Wioletta Szajnar
ZASTOSOWANIE SIECI NEURONOWYCH DO KLASYFIKACJI OBIEKTÓW
Streszczenie:
Artykuł przedstawiam zastosowanie sieci neuronowych do klasyfikacji obiektów, na przykładzie obiektu „odkurzacz”. Analiza pracy sieci sprowadzała się do podzielenia licznych modeli odkurzaczy na cztery rynki zbytu. Ocenie podlegała dokładność przyporządkowania do poszczególnych klas.
Zadanie klasyfikacji zostało wykonane za pomocą programu Statistica Neural Networks, z wykorzystaniem Intelligent Problem Solver w wersji zaawansowanej.
|
Paweł Zadrąg, Grzegorz Olszanowski SIECI BEZPRZEWODOWE Z USŁUGĄ ZDALNEGO UWIERZYTELNIANIA (RADIUS)
Streszczenie:
Artykuł przedstawia metodę bezpiecznego i autoryzowanego nawiązywania połączania z siecią bezprzewodową opartą o serwer RADIUS. Artykuł ten przedstawia zagrożenia na jakie można napotkać korzystając z niezabezpieczonych lub źle zabezpieczonych sieci.
|
Jan Ziobro ASPEKTY SYMULACJI WTRYSKU ELASTOMERÓW
Streszczenie:
Artykuł ma charakter przeglądowy, w którym dokonano przybliżenia stosowania nowoczesnych narzędzi przeznaczonych do symulacji wtrysku elastomerów. W artykule podano modele reologiczne, jakie stosowane są w wymienionych oprogramowaniach oraz dokonano porównania jakościowego symulacji wypełnienia z modelem rzeczywistym. W pracy zawarto symulacje wypełnień, prezentując rozkłady czasu i temperatury wypełnienia tworzywem. W przeprowadzonym eksperymencie pokazano wpływ parametrów tulejki wtryskowej na ciśnienie wtrysku i siłę zwarcia formy.
|
|